1. Park Narodowy Sekwoi, opowieść o wyjątkowym drzewie
 2. Amerykańskie Parki Narodowe
 3. Jak zostać pilotem odrzutowca. W Kawali, w Grecji.
 4. Koronawakacje, czyli co się stało z naszym urlopem?
 5. W blokach startowych. 10 inspiracji na wyjazd po COVID-19.
 6. Urodziny nastolatki nr 11
 7. Mój pierwszy lot samolotem- wyznania Rafała
 8. [VIDEO] Ekspertki od wszystkiego #3 Lot samolotem
 9. 13 rzeczy, którymi zaskoczy Cię Izrael
 10. [VIDEO] Ekspertki od wszystkiego #2 Wielkanoc
 11. Lekcja 5: Bazylika Grobu Świętego, czyli o kluczach i drabinie
 12. Wirtualna Wielkanoc w Jerozolimie. #4 Wielka Sobota. Noc Zmartwychwstania.
 13. Wirtualna Wielkanoc w Jerozolimie. #3 Wielki Piątek. Droga Krzyżowa
 14. Wirtualna Wielkanoc w Jerozolimie. #2 Wielki Czwartek. Dzień Ostatniej Wieczerzy.
 15. Wirtualna Wielkanoc w Jerozolimie. #1 Niedziela Palmowa
 16. [VIDEO] Ekspertki od wszystkiego #1 Izrael
 17. [VIDEO] Ekspertki od wszystkiego – początek
 18. Koronawirus, a ja tęsknię za mamą
 19. Lekcja 4: Ściana Płaczu
 20. Ciasteczka z masłem orzechowym- pan Bogdan poleca!
 21. Jak dobrze znosimy kwarantannę
 22. Jak (nie)dobrze znosimy kwarantannę
 23. Dlaczego w Izraelu dziewczyny w bikini noszą karabiny maszynowe?
 24. Uciec przez zimnem – Jerozolima na weekend- praktyczny poradnik
 25. Jeden dzień w Kennedy Space Center
 26. Jak zadowolić męża? Jest jeden pewny sposób!
 27. Lekcja 3: plane spotting, czyli rozpoznajemy modele samolotów
 28. Pamiątki z NASA- quiz. Sprawdź, czy nas znasz!
 29. Sea World Orlando. Tylko jeden powód, dla którego nie pojechaliśmy do Disneya.
 30. Wyjazd bez dzieci- dlaczego jako rodzice bardzo go potrzebujemy?
 31. Top 13 atrakcji na jeden dzień w Londynie
 32. Metro w Londynie- krótka instrukcja obsługi
 33. Lekcja 2: woda // Recenzja wyprawy do Hydropolis we Wrocławiu
 34. Lekcja 1: Bosfor
 35. Jedzenie w Stambule- Mark Wiens naszym przewodnikiem po metropolii nad Bosforem
 36. Kawa czy herbata? Jeden powód, dla którego kawa nigdy z herbatą nie wygra!
 37. Turcja / Stambuł- podstawowe informacje praktyczne
 38. A tak w ogóle to po co wyruszać w podróże z dziećmi? Naszych 7 nieobiektywnych powodów
 39. Jak płacić na Kubie, czyli krótki przewodnik po CUC i CUP
 40. Jak ogarnąć transport na Kubie- krótki przewodnik
 41. Hawana- TOP 8, atrakcje w stolicy Kuby
 42. NIE DO WIARY- jak żyją Polacy na Kubie
 43. 8 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem na Kubę
 44. [VIDEO] To my, Zawierty!

Czy Wam też Turcja kojarzy się głównie z kebabem i wakacjami all inclusive na Riwierze Tureckiej? Przed wylotem do Korei (tak, to nie pomyłka!) nie mieliśmy w ogóle pojęcia o tym, co nas czeka w kraju znanym na świecie z dywanów i czarnej kawy “z gruntem”.

Z bliżej nieokreślonego powodu Turcja nigdy nie była w kręgu naszych podróżniczych zainteresowań. Na mapie figurowała głównie jako miejsce, nad którym się leci w czasie podróży do któregoś z arabskich portów przesiadkowych. Pewnie tak by zostało na dłużej, gdyby nie promocyjna cena na loty do Seulu na pokładzie linii Turkish Airlines. Koreę jeszcze weźmiemy na tapetę. Teraz dość powiedzieć, że linie Turkish same niejako nakłoniły nas do sprawdzenia, z czym się tę metropolię nad cieśniną Bosfor – nomen omen – je.

Jak dostać się do Stambułu?

Najprościej – samolotem (choć jak ktoś się uprze, droga lądowa i morska również są dostępne). Jeśli planujecie sobie city-break w iście bizantyjskim stylu, to najprościej będzie Wam skorzystać z siatki naszego narodowego przewoźnika PLL LOT i ustrzelić bilety na jakiejś promocji (Szalona Środa, Kalendarz Adwentowy… i inne losowe promocje). Cena takiego biletu przy odrobinie szczęścia będzie na poziomie tzw. low-costów.

Druga opcja to oferta first minute w Ukraine International Airlines z Warszawy, Krakowa lub Lwowa. Wbrew pozorom UIA to bardzo dobry przewoźnik (niestety ze smutnym i niezawinionym wypadkiem w Teheranie na początku 2020). Jeśli macie bliżej do Berlina, to sporo połączeń do Stambułu różnymi liniami lotniczymi możecie znaleźć na obu tamtejszych lotniskach.

Grunt, że Stambuł jakoś szczególnie daleko nie jest i z Polski można tam dolecieć w stosunkowo krótkim czasie.

Czy do Turcji potrzebna jest wiza?

Od czasu dość mocnego spadku wartości liry tureckiej względem USD czy EUR, turecka gospodarka nie ma się najlepiej. Pewnie to nie jedyny powód, ale na pewno jeden z argumentów dla władz Turcji przemawiający za tym, aby utrzymać obowiązek wizowy dla turystów z Polski. I oczywiście przy okazji podnieść istotnie cenę tej przyjemności.


Aktualnie jako turyści z Polski musicie ubiegać się o wizę turystyczną. Najprościej i najwygodniej jest to zrobić przez formularz online (tzw. e-visa), w którym zostaniecie poproszeni o zapłatę 35 USD od osoby (do niedawna było to 20 USD). Szczęśliwie po zmianach e-visa jest ważna 180 dni, więc jak już dacie się oskubać ze sporej sumy pieniędzy, to chociaż macie szansę skorzystać z visy więcej niż raz.

W każdym razie my tak zrobiliśmy, gdy już przyszło nam się szarpnąć na ten dokumencik. Na szczęście cena wynosiła wtedy jeszcze te 20 dolców, bo biorąc pod uwagę to, że wszystko musimy mnożyć razy 5, ta podwyżka z 20 na 35 mocno dałaby nam się we znaki.

I jeszcze jedna uwaga- jeśli Turcja, np. Stambuł, jest Waszym punktem przesiadkowym i nie opuszczacie lotniska (zostajecie w strefie tranzytowej), nie musicie posiadać wizy.

Jak płacić w Turcji?

Jak już pisałem, gospodarka w Turcji nie miewa się najlepiej. Ma to dla nas jednak także dobre strony- Turcja jest tania! I to nawet dla nas, Polaków!

Walutą w Turcji jest lira turecka, ale nie warto jej kupować jeśli macie zamiar spędzić w Stambule tylko kilka godzin. Wtedy spokojnie wystarczy Wam jakaś karta płatnicza, którą zapłacicie spokojnie w większości miejsc.

Odradzamy płacenie kartą debetową/kredytową z polskiego banku- najczęściej będzie wiązało się z to prowizją i mało atrakcyjnym kursem. Ponieważ na naszych wyjazdach zawsze staramy się minimalizować takie dodatkowe koszty, najczęściej korzystamy z karty Revolut. Jeśli jeszcze nie macie tego ciekawego środka płatniczego, to tutaj> LINK możecie dostać tę kartę z darmową wysyłką.

Czy w Stambule jest bezpiecznie?

Stambuł to wielkie miasto, więc ostrożność i rozwaga jest potrzebna tak samo jak w wszędzie indziej. Jednak podczas naszych dwóch wizyt w stolicy Turcji nie zdarzyło się nam ani jedno wydarzenie, które budziłoby nasz niepokój. A zdarzyło nam się szwendanie nocą po pustych uliczkach czy wizytą wieczorową porą w rejonie ważnych stambulskich meczetów, które są poza standardowymi szlakami dla turystów.

Oczywiście, ta część świata rządzi się swoimi prawami, więc ryzyko, że podczas Waszego pobytu w Stambule będzie miał miejsce zamach stanu jest pewnie niezerowe. Podobne problemy mogą Was jednak spotkać w prawie każdym innym miejscu na świecie, może z wyjątkiem Miejskiej Górki, więc nie ma ich co wyolbrzymiać.

Co jeść w Stambule?

Jeśli chodzi o jedzenie to w Stambule każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie i słodko (nawet bardzo) i z dużą ilością mięsa. Na ten temat szykujemy już dla Was osobny artykuł.

Miłośnicy herbaty będą szczególnie zadowoleni, gdyż mieszkańcy Turcji kochają ten gorący napój. Tamtejszy ćaj jest bardzo mocny i ma niezwykle wyrazisty, lekko gorzki posmak. Serwowana zawsze gorąca z kosteczką cukru na talerzyku. Specjalne banieczkowate szklaneczki do herbaty, które są dla Turcji niezwykle charakterystyczne, mogą być kapitalną pamiątką z podróży. No chyba, że podróżujecie wyłącznie z bagażem podręcznym tak jak my i o zabraniu szkła na pokład samolotu nie może być mowy. Nie zostaje wtedy nic innego jak po prostu przywieźć ze sobą paczkę suszonych liści i cieszyć się smakiem ćaju w naszych polskich szklaneczkach (koniecznie w metalowym koszyczku:)) A w Stambule koniecznie spróbujcie herbaty siedząc nad brzegiem Bosforu.

Share and Enjoy !

Shares
Banner Content
Tags: , ,

Related Article

Shares