1. Park Narodowy Sekwoi, opowieść o wyjątkowym drzewie
 2. Amerykańskie Parki Narodowe
 3. Jak zostać pilotem odrzutowca. W Kawali, w Grecji.
 4. Koronawakacje, czyli co się stało z naszym urlopem?
 5. W blokach startowych. 10 inspiracji na wyjazd po COVID-19.
 6. Urodziny nastolatki nr 11
 7. Mój pierwszy lot samolotem- wyznania Rafała
 8. [VIDEO] Ekspertki od wszystkiego #3 Lot samolotem
 9. 13 rzeczy, którymi zaskoczy Cię Izrael
 10. [VIDEO] Ekspertki od wszystkiego #2 Wielkanoc
 11. Lekcja 5: Bazylika Grobu Świętego, czyli o kluczach i drabinie
 12. Wirtualna Wielkanoc w Jerozolimie. #4 Wielka Sobota. Noc Zmartwychwstania.
 13. Wirtualna Wielkanoc w Jerozolimie. #3 Wielki Piątek. Droga Krzyżowa
 14. Wirtualna Wielkanoc w Jerozolimie. #2 Wielki Czwartek. Dzień Ostatniej Wieczerzy.
 15. Wirtualna Wielkanoc w Jerozolimie. #1 Niedziela Palmowa
 16. [VIDEO] Ekspertki od wszystkiego #1 Izrael
 17. [VIDEO] Ekspertki od wszystkiego – początek
 18. Koronawirus, a ja tęsknię za mamą
 19. Lekcja 4: Ściana Płaczu
 20. Ciasteczka z masłem orzechowym- pan Bogdan poleca!
 21. Jak dobrze znosimy kwarantannę
 22. Jak (nie)dobrze znosimy kwarantannę
 23. Dlaczego w Izraelu dziewczyny w bikini noszą karabiny maszynowe?
 24. Uciec przez zimnem – Jerozolima na weekend- praktyczny poradnik
 25. Jeden dzień w Kennedy Space Center
 26. Jak zadowolić męża? Jest jeden pewny sposób!
 27. Lekcja 3: plane spotting, czyli rozpoznajemy modele samolotów
 28. Pamiątki z NASA- quiz. Sprawdź, czy nas znasz!
 29. Sea World Orlando. Tylko jeden powód, dla którego nie pojechaliśmy do Disneya.
 30. Wyjazd bez dzieci- dlaczego jako rodzice bardzo go potrzebujemy?
 31. Top 13 atrakcji na jeden dzień w Londynie
 32. Metro w Londynie- krótka instrukcja obsługi
 33. Lekcja 2: woda // Recenzja wyprawy do Hydropolis we Wrocławiu
 34. Lekcja 1: Bosfor
 35. Jedzenie w Stambule- Mark Wiens naszym przewodnikiem po metropolii nad Bosforem
 36. Kawa czy herbata? Jeden powód, dla którego kawa nigdy z herbatą nie wygra!
 37. Turcja / Stambuł- podstawowe informacje praktyczne
 38. A tak w ogóle to po co wyruszać w podróże z dziećmi? Naszych 7 nieobiektywnych powodów
 39. Jak płacić na Kubie, czyli krótki przewodnik po CUC i CUP
 40. Jak ogarnąć transport na Kubie- krótki przewodnik
 41. Hawana- TOP 8, atrakcje w stolicy Kuby
 42. NIE DO WIARY- jak żyją Polacy na Kubie
 43. 8 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem na Kubę
 44. [VIDEO] To my, Zawierty!

Podróżując z dziećmi zawsze wychodzimy z założenia, że doświadczenie to najlepszy nauczyciel. Dlatego nie oszczędzamy żadnej okazji, żeby pokazać im świat. Zwłaszcza gdy jesteśmy daleko od domu, a świat jest zupełnie inny niż ten nasz, dobrze już znany.

Na co dzień wydaje nam się, że to jak tłuczenie głową w mur, bo często mamy wrażenie, dziewczyny w ogóle nas nie słuchają. Wmawiamy sobie wtedy, że w ogóle to nie o to nam chodzi, żeby nasze córki wykazywały się wiedzą, a na twarzy miały wyraz absolutnego zasłuchania i chłonięcia wiadomości. Na szczęście od czasu do czasu małe światełko nadziei przebija przez chmury. Tosia rzuca wtedy hasło, że “Stambuł… to mi coś mówi…”, albo że stolicą Panamy jest Panama, a Brazylii- Brazylia. Błyszczymy wtedy i puchniemy z dumy.

Do rzeczy…

Bosfor!

Nie liczcie na zbyt długie wywody, bo Tosi, Oli i Adzie też nie serwujemy wielkiej dawki informacji, bo by tego nie udźwignęły psychicznie. My wiedzowo też ;))


Historia Miasta nad Cieśniną Bosfor


W przeszłości, właśnie dzięki swojemu położeniu nad Cieśniną Bosfor, Stambuł (znany na świecie jako Istanbul) odgrywał bardzo dużą rolę. Z podręcznika do historii z klasy piątej wiem, i teraz mogę się wymądrzać ha ha, że miasto, którego dawna nazwa to Konstantynopol, a jeszcze wcześniej Bizancjum, było niegdyś stolicą Cesarstwa Wschodniorzymskiego.


W 395 r.n.e. Cesarstwo Rzymskie zostało podzielone na wschodnie i zachodnie (to drugie ze stolicą w Rzymie) i od tego czasu Konstantynopol, nazywany Drugim Rzymem, rósł w siłę. Historia Cesarstwa nie była w podręczniku klasy 5 zbyt szeroko opisana, ale wiem, że wiodło im się nieźle (ze szczytem prosperity około VI w. za panowania cesarza Justyniana), a potem coraz gorzej.


Ogromne obszary Imperium były co rusz atakowane przez barbarzyńców (miedzy innymi Słowian hehe), aż w końcu w 1453 r. został Konstantynopol ostatecznie zdobyty przez Turków. Ostatni cesarz został zabity i tak skończyło się Cesarstwo Wschodniorzymskie. Ciekawe, że data 1453 r., czyli data upadku Cesarstwa Wschodniorzymskiego, jest wymieniana jako jedna z kilku (m.in. 1492- wyprawy Kolumba) oznaczająca symboliczny koniec epoki Średniowiecza i przejście do Nowożytności. No i przy okazji dowiedzieliśmy się skąd w Stambule Turkowie, którzy przecież mają to miasto w rękach do dziś.


Dumna jestem i blada, bo wszystko to powyżej napisałam z pamięci bez użycia Wikipedii, bazując na wiedzy, którą opanowałam przy okazji ucząc się z Tosią do sprawdzianu z historii. Jednak te dzieci bywają do czegoś przydatne:))

Zaskakująca turecka architektura, a w tle Most Bosforski. W tej dzielni jedliśmy najpyszniejsze jedzenie w Stambule.

Wracamy do położenia Stambułu nad cieśniną Bosfor, która łączy Morze Czarne z Morzem Marmara i jest bardzo ważnym szlakiem komunikacyjnym. Wiadomo dlaczego była przez wieki tak łakomym kąskiem.

Opowiedzieliśmy dziewczynom, że Stambuł jest jedynym miastem na świecie, które leży na dwóch kontynentach: w Europie i w Azji. Pamiętam, że gdzieś jest 3%, a gdzieś 97%, ale nie pamiętam gdzie i jak dokładnie to jest porozkładane.

Bosfor Bridge, czyli Most Bosforski (po polsku już brzmi gorzej)

Most Bosforski (Bosfor Bridge), łączący oba brzegi Cieśniny, został wybudowany w 1973 roku i z pewnością był cudem techniki jak na tamte czasy. Zresztą- nadal robi wrażenie!

Niestety nie udało nam się znaleźć sposobu na przejechanie nim w rozsądnym czasie z wykorzystaniem komunikacji publicznej, więc mogliśmy go podziwiać tylko z brzegu lub z wody. Na drugą stronę Cieśniny Bosfor kursują bowiem co kilka minut arcytanie promy, które stanowią normalny sposób przemieszczania się po mieście dla jego mieszkańców. Nie dajcie się nabrać, że żeby podziwiać miasto z poziomu wody musicie wykupić drogi rejs turystyczny za paredziesiąt eurasów. Wystarczy zwykły bilet, tak jak na każdy inny tramwaj lub autobus i nie wysiadając z promu możecie sobie zrobić wycieczkę przybijając od brzegu do brzegu, a przy okazji obejrzeć z bliska ten zjawiskowy most.

Sam Bosfor Bridge i jego okolice są miejscem chętnie odwiedzanym i fotografowanym przez miejscowych i turystów. My na przykład mogliśmy sobie poobserwować taką klimatyczną sesję zdjęciową jakiegoś tureckiego influencera modowego, który pozował w bluzie fila i oryginalnej złotej kecie z wisiorem w kształcie złotego kałasznikowa (przyjrzyjcie się dokładnie na trzeciej focie). Ach ten lokalny koloryt!

Maiden’s Tower, czy Wieża Leandra


To inna, bardzo klimatyczna miejscówka, którą można sfotografować w Cieśninie Bosfor. Wieża, która kiedyś była strażnicą, a potem latarnią, teraz jest niesamowitą, ale zarazem bardzo drogą atrakcją turystyczną. /Więcej możecie poczytać tutaj/. Z brzegu można ją podziwiać za darmo, rozkoszując się na przykład szklaneczką tureckiej herbaty (pisałam o tym w tym artykule), za to za dopłynięcie do niej zabulicie nieprzyzwoicie wiele monet (nie chcę zmyślać, ale to było coś rzędu 20 euro).


Jednak najważniejszą informacją o Maiden’s Tower, którą mój mąż nie omieszkał się podzielić gdy tylko ją zobaczyliśmy, była ta, że wieża grała samą siebie w filmie “Świat to za mało”, gdzie w Jamesa Bonda wcielał się jeszcze Pierce Brosnan.

No i już mamy wycieczkę VIP :))


Naszym ulubionym zajęciem było wiec siedzenie nad wodą, picie herbaty i obserwowanie Wieży oraz mnóstwa latających morskich ptaków, których dokarmianie (i tresowanie) jest jednym z ulubionych zajęć przechodniów.

O Bondzie co prawda dziewczynom nie opowiadaliśmy, bo jeszcze mamy przed sobą tę ikonę światowego kina, na razie skupiając się raczej na klasykach w stylu “Karate Kid”, ale powoli, powoli i do tego dojdziemy.

Pozostałą dawkę wiedzy dziewczyny łyknęły jak młode pelikany, lub w zaistniałych okolicznościach przyrody można by powiedzieć, że raczej… mewy!

Share and Enjoy !

Shares
Banner Content
Tags: , , ,

Related Article

Shares